Nerezové nádobí z nerez oceli, příbory a další kuchyňské nádobí

Před prvním použitím a po každém použití umyjte nerezovou ocel dostatečně teplou vodou s neutrálními (neagresivními) čistícími přípravky. Nepoužívejte syntetické čistící prostředky s obsahem chlóru nebo silných alkalických čistidel. Po vyčištění důkladně osušte a skladujte v suchém prostředí. V nerezových hrncích a kuchyňském nádobí neskladujte potraviny a dbejte na odstranění všech zbytků, soli (NaCl), citrónů, octa, rajčat, rajčatových produktů atd. Důkladnou a pečlivou údržbou zajistíte dlouhou životnost nerezových hrnců a nádobí a ochráníte je tak před korozí. V případě, že hrnce z nerezové oceli a nerezové kuchyňské nádobí myjete v myčce, dbejte, aby hrnce a nádobí byly na konci mycího cyklu suché. V opačném případě je třeba hrnce a nádobí vysušit ručně. Ostří nožů jsou vyrobena z magnezitické nerezavějící oceli 420. Kalením je zajištěna jejich dlouhotrvající ostrost, ale jsou méně odolné proti korozi. Proto buďte při jejich čištění a údržbě pečliví a opatrní.

 

Měděné nádobí

Nepoužívejte měděné nádobí pro skladování potravin, je určeno pro vaření a k servírování.

Nikdy nepoužívejte abrazivní utěrky, žínky, písek na nádobí nebo houbičky s abrazivním nylonovým povrchem k čištění mědi nebo obložení. Ruční mytí provádějte s měkkou houbou nebo hadrem a jemným čisticím prostředkem. Chcete-li odstranit přilepené nebo zaschlé potraviny, naplňte nádobí menším množstvím vody a nechte odmočit.  Ve velmi krátké době dojde ke změknutí zbytku potraviny a nádobí můžete vyčistit bez použití větší síly či hrubých nástrojů pro jeho odstranění.

Nádobí může změnit barvu v případě, že při dalším použití obsahuje zbytky potravin po předchozím používání.

Mytí v myčce je možné, ale mycí prostředky nesmí obsahovat chlór, který by mohl poškodit měděný povrch nádobí a tím i jeho vzhled.

Postupem času si můžete všimnout, skvrn nebo ztmavení měděného povrchu. To je přirozený a neškodný proces, který nemá vliv na kvalitu a bezpečné používání nádobí.

Upozornění: Přestaňte používat nádobí v okamžiku, pokud je měď viditelná cínu ostění. Některé potraviny reagují s mědí, následkem toho může dojít k onemocnění při použití potravin, které přišly do kontaktu s takto zoxidovaným měděným povrchem.

 

Postříbřené příbory a kuchyňské nádobí

Nikdy nepoužívejte žádné typy škrabek, které by mohly poškodit stříbrnou vrstvu postříbřených příborů nebo postříbřeného kuchyňského či stolního nádobí. Vaše stříbrné či postříbřené příbory a kuchyňské nebo stolní nádobí může v průběhu času oxidovat a jeho povrch může více či méně ztmavnout. Toto se může stát v důsledku kontaktu s jídlem. Jedná se o přírodní proces, kdy nedochází k poškození postříbřených nebo stříbrných příborů, kuchyňského nebo stolního nádobí, ale dochází pouze ke změně vzhledu. Stříbro musí být čištěno a leštěno speciálními čistícími přípravky, aby se obnovil jeho původní stav a vzhled. Ujistěte se, že případné tekuté čistící prostředky určené na čištění stříbra řádně ředíte dostatečným množstvím teplé vody.

POZNÁMKA
Některé nádobí, jako jsou mísy zabaione, mísa na vejce, pánev na polentu atd. jsou vyrobeny bez nerezové vnitřní stěny a jsou určeny pro použití s konkrétními potravinami, které s měděným povrchem nádobí nereagují. Nepoužívejte tyto měděné nádobí pro vaření jiných druhů potravin, ani pro jejich skladování. Před každým použitím, vyčistěte i vnitřní část měděného nádobí s roztokem soli a octa, opláchněte a usušte. Po použití pečlivě umyjte a vysušte před uskladněním.

ČIŠTĚNÍ
Vnější povrch měděného nádobí čistěte měkkým suchým hadříkem pro udržení dlouhotrvajícího lesku. Časem a pravidelným používáním měděného nádobí, měď na povrchu oxiduje a vytváří tmavě červenou patinu. Pokud chcete obnovit lesk vašeho měděného nádobí, můžete povrch vyčistit tradičním způsobem tj. otřete hadříkem namočeným v soli a octě nebo pouze v roztoku soli a citrónové šťávy nebo můžete jednoduše použít čistící pastu na měděné nádobí. Po vyčištění pastu odstraňte suchým hadříkem a povrch měděného nádobí vyleštěte.

Uvedené zásady používání a údržby měděného nádobí zaručí jeho dlouhotrvající pěkný vzhled.

Železné a ocelové nádobí

Před prvním použitím a po každém použití umyjte nádobí dostatečně teplou vodou s neutrálními (neagresivními) čistícími přípravky. Nepoužívejte syntetické čistící prostředky s obsahem chlóru nebo silných alkalických čistidel. Po vyčištění a každém dalším čištění a mytí nádobí důkladně osušte a skladujte v suchém prostředí. V nádobí z oceli a železa neskladujte potraviny a dbejte na odstranění všech zbytků, soli (NaCl), citrónů, octa, rajčat, rajčatových produktů atd. Důkladnou a pečlivou údržbou zajistíte dlouhou životnost nádobí a ochráníte je tak před korozí. V případě, že železné nádobí a další kuchyňské nádobí myjete v myčce, dbejte, aby hrnce a nádobí byly na konci mycího cyklu suché. V opačném případě je třeba hrnce a nádobí vysušit ručně.